Strona główna

SEP i jego członkowie pomagają Ukrainie 

Prosimy o przyłączenie się do pomocy. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie SEP pod tym linkiem


 Relacja z Wycieczki w Beskid Niski

 Jest 14 września, godzina 03:20, ciemno, głucho i … bardzo przyjemnie w cieplutkim łóżku. Tylko ten budzik nie chce jakoś przestać dzwonić. Wystarczy jednak chwila aby pobudzona świadomość weszła na obroty i wysłała sygnał „dwubitowy” – wyjazd i góry.

 04:00 parking przed budynkiem Oddziału (kto wpadł na ten szalony pomysł aby startować o czwartej rano?). Wszyscy już są. Jak zawsze przy okazji takich wyjazdów pełni humoru i uśmiechu czekamy na autobus. Wyjeżdżamy kwadrans po czwartej. Przed nami około ośmiu godzin jazdy. Trochę długo ale w dobrym towarzystwie, a tym bardziej po oficjalnym przekroczeniu pierwszego mostu (wtajemniczeni wiedzą w czym rzecz J), podróż nie sprawia żadnego problemu. Po kilku postojach, koniecznych ze względu na ograniczoną pojemność pęcherzy oraz jednego wymuszonego przez awaryjną wymianę koła i jednego związanego z konsumpcją zamówionego śniadania, dojeżdżamy na miejsce spotkania z  Pawłem. Paweł, nasz certyfikowany przewodnik, jak zawsze staje na wysokości zadania od samego początku. Ze względu na brak możliwości uruchomienia w autobusie nagłośnienia, Paweł sprawnie instaluje własną kolumnę nagłaśniającą, podłącza mikrofon i już otrzymujemy niezliczoną ilość informacji i opowieści o naszym miejscu przeznaczenia – Beskidzie Niskim.

                        ...........cd dalszy wraz ze zdjęciami i linkami do atrakcyjnych miejsc tutaj.


Zapraszamy na szkolenia otwarte SEP – szczegóły poprzez poniższe linki (Ilość miejsc ograniczona) 

1. Suche transformatory średniego i niskiego napięcia,
2. Praktyczne metody obliczania śladu węglowego organizacji i produktu,
3. Potrzeby własne bloku, systemy automatyki i sterowania elektrowni jądrowej,
4. Metodyka rozwiązywania zadań z elektrotechniki w szkołach branżowych


 

W załączeniu oferta pobytu w obiektach Holiday Park & Resorts dla wszystkich osób związanych z SEP, możliwość nabycia luksusowych pobytów w Holiday Park & Resort z rabatem do 65%  - Oferta i Katalog.

Osoby zainteresowane zakupem voucherów proszone są maksymalnie do 22.09 do godz. 15:00 o zgłoszenie się TYLKO drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. podając niezbędne informacje wymienione w ofercie z załącznika.

W razie pytań, do dyspozycji pozostaje nasz opiekun pan Robert Nawrocki tel. 515 065 356.


                                                                    

W dniu 14 lipca 2023 r. zmarł Profesor Stanisław Bolkowski - wieloletni Prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w dniu 25 lipca 2023 r. (wtorek) o godzinie 14:30 na Cmentarzu Komunalnym Południowym; Antoninów 40, 05-504 Antoninów.

 

 

WYCIECZKA

 Zarząd Płockiego Oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich uprzejmie informuję, że nowy termin wycieczki w Beskid Niski to 14-17 września br. Program, zgodnie z załącznikiem.

Program Wycieczki

Zgłoszenia prosimy kierować (najlepiej e-mailowo) do Edyty Góreckiej (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ) bądź Marty Gankowskiej (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ) w terminie
do 30 lipca br.


 WAŻNE – ze względów organizacyjno – technicznych informujemy, że wycieczka będzie przełożona na inny termin  wstępnie jest to: 14-17.09.2023r.47. EDYCJA KONKURSU IM. PROF. MIECZYSŁAWA POŻARYSKIEGO NA NAJLEPSZE ARTYKUŁY OPUBLIKOWANE W CZASOPISMACH-ORGANACH SEP W ROKU 2022

 18 – 21 maja 2023 planowana wycieczka w Beskid Niski  - NIEAKTUALNY TERMIN 
  Dzień 1 „Szlakiem naftowym”
  Dzień 2 „Przełom Wisłoka”
  Dzień 3 „Czy zobaczymy Tatry?”
  Dzień 4 „Winne uroki Pogórza”

 

 Bliższe szczegóły u kol. Edyty Góreckiej lub kol. Marty Gankowskiej. Termin zgłoszeń do 17.03.2023. 27 stycznia 2023r. Tradycyjne spotkanie Noworoczne Członków Oddziału
Tradycyjne Spotkanie Noworoczne naszych członków, odbyło się w Domu Technika przy ul.Kazimierza Wielkiego z udziałem zaproszonych gości m.in. firm współpracujących i wspierających Oddział, przedstawiciela Zarządu Głównego SEP, przedstawicieli Oddziału Ciechanowskiego SEP oraz w trybie telekonferencyjnym gościliśmy kol. Jacka Szykie, który złożył również życzenie dla wszystkich uczestników spotkania.

Serdecznie dziękujemy za przybycie. 

 Fotorelacja - kliknij dla pobrania pdf


 


NOT Naczelna Organizacja Techniczna zaprasza do udziału
w organizowanym w dniu 02.12.2022 spotkaniu wigilijnym

w imieniu Pana Prezesa Grzegorza Padzika wystosowane zostało zaproszenie do Członków Stowarzyszeń współpracujących, do wspólnego uczestnictwa w Spotkaniu Wigilijnym w dniu 02.12.2022r o godz. 17.00 w Hotelu TiM w Cekanowie.

Szczegóły organizacyjne (choćby kwestie odpłatności) będą na bieżąco przekazywane do zainteresowanych -prośba do zainteresowanych o składanie wstępnych deklaracji do 28.10.2022 telefonicznie lub e-mailowo do Kolegi Mariusza Pawlaka lub Koleżanki Edyty Góreckiej.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

XL WALNY ZJAZD DELEGATÓW SEP

Elektrycy dla przyszłości Polski

Prezes SEP Kol. Sławomir Cieślik z Prezesem Oddziału Płockiego SEP Marcinem Maćkowiakiem

 Bydgoszcz, 22-25 września 2022 r.


26.08.2022r. – Spotkanie integracyjne Oddziału Płockiego SEP

 Dom Technika przy ul. Kazimierza Wielkiego 41.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

02.07.2022r. – Nowe rozporządzenie w sprawie świadectw kwalifikacyjnych

W dniu 1 lipca 2022 roku ukazało się na stronie Internetowego Systemu Aktów Prawnych Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej nowe Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 1 lipca 2022 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz.U.2022 poz.1392), które zgodnie z §17 wchodzi z dniem następującym po dniu ogłoszenia czyli w dniu 2 lipca 2022r. Rozporządzenia wprowadza szereg zmian m.in. w rodzajach prac, stanowisk oraz urządzeń dla których wymagane jest świadectwo kwalifikacyjne, kwalifikacjach osób wchodzących w skład komisji oraz wzorze świadectwa kwalifikacyjnego. Z pewnością taki tryb wdrożenia zmian spowoduje w początkowym okresie  problemy zarówno dla komisji kwalifikacyjnych jak i osób poddających się egzaminowi. 


Patron Roku 2022

Zgodnie z uchwałą Zarządu Głównego SEP 186/2018-2022 z dnia 29 września 2021 roku, patronem roku 2022 w SEP został Profesor Kazimierz Bisztyga (1922-2001) z okazji jubileuszu 100 rocznicy urodzin, wychowawcy wielu pokoleń elektryków. Twórcy i organizatora nowoczesnego Laboratorium Elektrycznych Napędów Hutniczych. Sylwetkę i więcej informacji o działalności profesora można uzyskać pod tym linkiem 


 


01-02.07.2022r. – XIV Rada Prezesów SEP

W dniach 01-02.072022r. w Hotelu Windsor w Jachrance odbyła się XIV Rada Prezesów SEP w kadencji 2018-2022. Była to, ze względu na występującą pandemię, pierwsza stacjonarna Rada Prezesów od 18.12.2019 roku, czyli po 2,5 roku! Pomiędzy tym okresem Rady Prezesów odbywały się w formie wideokonferencji. Było to również spotkanie, co jest już tradycją w SEP, w którym wzięli udział nowo wybrani Prezesi Oddziałów SEP jak i dotychczasowi pełniący funkcje w kadencji 2018-2022. Ze strony Oddziału Płockiego SEP udział wzięli kol. Prezes Marcin Maćkowiak oraz ustępujący Prezes kol. Mariusz Pawlak. W trakcie merytorycznego posiedzenia omawiane były m.in. sprawy finansowe, budżetowe, strategii działania SEP czy wyników wyłaniania kandydatów do godności Członka Honorowego SEP. Był też czas na integrację nowych Prezesów, rozmowy oraz wspomnienia z poprzednich kadencji.


 10.06.2022r. – Międzynarodowy Dzień Elektryka

Z okazji Międzynarodowego Dnia Elektryka, Zarząd Oddziału Płockiego SEP, składa wszystkim elektrykom wykonującym ten piękny, ale trudny i niebezpieczny zawód, najserdeczniejsze życzenia zdrowia, satysfakcji z wykonywanej pracy oraz bezpieczeństwa zarówno swojego jak i użytkowników instalacji i urządzeń elektrycznych. Niech ten dzień będzie również podziękowaniem za Waszą pracę i zaangażowanie, wszak wiadomo, że w dzisiejszych czasach elektryczność jest jednym z najważniejszych czynników rozwoju gospodarczego i społecznego.

Wszystkiego najlepszego!


6.06.2022r. – XXIII WZD Oddziału Płockiego za nami !

W dniu 6 czerwca 2022 roku odbyło się XXIII Walne Zgromadzenie Oddziału Płockiego SEP. W czasie obrad została podsumowana upływająca kadencja 2018-2022 w Oddziale.

Obrady otworzył Prezes Mariusz Pawlak, który zaproponował na Przewodniczącego spotkania kol. Marka Karpińskiego. Ze strony Zarządu Głównego SEP w spotkaniu wzięła udział kol. Aleksandra Konklewska. Po przedstawieniu sprawozdania Zarządu delegaci w głosowaniu udzielili absolutorium dla ustępującego Zarządu Oddziału Płockiego. W dalszej części przystąpiono do wyboru władz oraz organów statutowych Oddziału w kadencji 2022-2026. Prezesem Oddziału w nowej kadencji został wybrany kol. Marcin Maćkowiak, dotychczasowy członek Zarządu. Do Zarządu Oddziału zostali wybrani kol. Bogusław Grzelak, Włodzimierz Wędzik, Jarosław Gos, Edyta Górecka, Krystyna Żaglewska, Stanisław Ćwirko-Godycki, Marta Gankowska oraz Mariusz Pawlak. Komisja Rewizyjna Oddziału (KRO) został wybrana w składzie kol. Marcin Rajkowski, Bogdan Majewski oraz Krzysztof Bawtrol. Oddziałowy Sąd Koleżeński będzie funkcjonował w składzie (OSK) kol. Stefan Kot, Jerzy Fronczak, Mirosław Zaszewski. Delegatem Oddziału Płockiego SEP w kadencji 2022-2026 został nowo wybrany Prezes kol. Marcin Maćkowiak.

Gratulujemy wszystkim wybranym Koleżankom i Kolegom i życzymy owocnej działalności na rzecz środowiska elektryków w Oddziale Płockim SEP w kadencji 2022-2026.


9-10.06.2022r. – 160-lecie urodzin Michała Doliwo-Dobrowolskiego

Program obchodów jubileuszu 160-lecia urodzin Michała Doliwo-Dobrowolskiego obejmuje m.in. międzynarodową konferencję pt. „Życie i dzieło pioniera systemu trójfazowego – Michała Doliwo-Dobrowolskiego”, która odbędzie się w dniach 9-10.06.2022 r. w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Imprezą towarzyszącą będzie odsłonięcie pomnika-ławeczki przez Prezesa SEP Piotra Szymczaka. Szczegółowy program oraz inne informacje o wydarzeniu znajdują się na stronie SEP pod tym linkiem.


10.06.2022r. – Międzynarodowy Dzień Elektryka w SEP

Międzynarodowy Dzień Elektryka (MDE) obchodzimy corocznie w dniu 10 czerwca – święto wszystkich inżynierów, techników i innych profesjonalistów zajmujących się szeroko pojętą dziedziną elektryki. Dzień ten obchodzony jest w przypadającą na 10 czerwca rocznicę śmierci znakomitego uczonego André Marie Ampère’a (1775-1836). Organizatorami wydarzenia w tym roku są: Zarząd Główny SEP oraz Oddział Szczeciński SEP. Program ramowy i inne informacje o wydarzeniu dostępne są na dedykowanej stronie internetowej SEP pod następującym linkiem.


19-22.05.2022r. – Wycieczka w Beskid Śląski

W dniach 19-22.05.2022 roku Zarząd Oddziału Płockiego SEP zorganizował wycieczkę techniczno-integracyjną dla naszych członków. Program wycieczki obfitował w wiele atrakcji.

   

Pierwszego dnia bardzo wczesnym rankiem wyjechaliśmy z Płocka do Żywca, gdzie zwiedziliśmy m.in. Stary Zamek oraz Park Miniatur. Później przeszliśmy z centrum Żywca górskim szlakiem przez Grojec do Muzeum Browaru Żywiec, które jest jednym z największych i najnowocześniejszych tego typu placówek w Polsce. Zwiedzanie połączone było, a jakże, z degustacją piwa pochodzącego z tego Arcyksiążęcego Browaru. Następnego dnia z samego rana wyjechaliśmy do Koniakowa, gdzie zwiedziliśmy zabytkową chatę z XIX wieku Jana Kawuloka w Istebnej wraz wysłuchaliśmy ciekawych informacji, anegdot o życiu i zwyczajach mieszkańców i rodziny Jana Kawuloka mieszkającej w tej chacie. Dowiedzieliśmy się, że w gwarze góralskiej elektryk określany jest jako "świecidrutek", zabawne, ale bardzo barwne określenie naszego zawodu. W dalszej części wycieczki zwiedziliśmy Muzeum Koronki Koniakowskiej oraz wysłuchaliśmy ciekawej prelekcji o historii i rozwoju szydełkowej tradycji, która znana i podziwiana jest na całym świecie. Otrzymaliśmy informację, że jest możliwość wykonania z koronki naszego baneru... Kolejnym elementem było odwiedzenie Izby Pamięci Jerzego Kukuczki w Istebnej, podczas której żona znanego himalaisty Pani Cecylia Kukuczka opowiedziała o najważniejszych momentach związanych z życiem i zdobywaniem 14-tu ośmiotysieczników przez swojego męża oraz o tragicznym w skutkach dniu podczas wspinania się na legendarnej południowej ściany Lhotse, w czasie której Jerzy Kukuczka odpadł od ściany i zginą u jej podstawy w 1989 roku. Do tej pory, o czym mogliśmy przekonać się z szeregu pamiątek, żywa jest pamięć o tym legendarnym polskim himalaiście. Mogliśmy się również dowiedzieć, że Jerzy Kukuczka był z wykształcenia elektrykiem!

   

Po przejechaniu do Ustronia wjechaliśmy kolejką linową pod Czantorię po czym weszliśmy szlakiem na szczyt Czantorii. Wytrwali weszli jeszcze na wieżę widokową, z której mogliśmy podziwiać piękne widoki Beskidu Śląskiego. Oczywiście żelaznym punktem było skosztowanie schłodzonego czeskiego piwa. Po zejściu na dół do Ustronia przejechaliśmy do Wisły, gdzie spacerowaliśmy po głównym deptaku w centrum. 21 maja z samego rana udaliśmy się do Bielska Białej skąd rozpoczęliśmy najbardziej górski dzień w czasie naszej  wycieczki. Kolejką gondolową wjechaliśmy na Szyndzielnię, a później poprzez szczyt Klimczoka, schroniska górskie na Szyndzielni i Klimczok zeszliśmy pięknym widokowym szlakiem do centrum Szczyrku. Wieczorem przy ognisku bawiliśmy się do późnych godzin przy dobrej muzyce i smacznym jedzeniu. Niedziela 22 maja była ostatnim dniem naszej wycieczki oraz dniem powrotu do domu, niestety. W czasie drogi powrotnej zwiedziliśmy Muzeum Auschwitz-Birkenau. Obóz koncentracyjny w Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady. Pomimo widocznej do tej pory tragedii, która spotkała miliony osób jest to konieczny punkt do zwiedzenia dla każdego. Bardzo znamienne i aktualne, szczególnie w tych czasach, są słowa amerykańskiego filozofa George Santayana, które znajdują się na wejściu do jednego z bloków więziennych – „Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie”. Nic dodać, nic ująć. Był to niewątpliwie najbardziej nostalgiczny element naszej wycieczki. Mamy nadzieję, że te kilka dni spędzone we własnym gronie pozwoliły lepiej się poznać, zintegrować i trochę zapomnieć o czekających nas już za chwilę sprawach. Pogoda przez cały czas dzielnie wspomagała nas w tych przeżyciach. W czasie wycieczki był z nami przez cały czas przewodnik górski i nie tylko, Paweł Pabian, od którego mogliśmy dowiedzieć się więcej o tych pięknych górach.

  

Do następnego spotkania, wkrótce…..


Informacje z wycieczek krajoznawczo-technicznych również wcześniejszych.


 SKŁADKI Członkowskie:

Od roku 2022 wielkość składki wynosi:

- normalna  13,00 zł/miesiąc tj.156 zł rocznie

- ulgowa (emeryci)  6,50 zł/miesiąc tj. 78 zł rocznie

Składki można bezpośrednio wpłacać na konto naszego Oddziału Płockiego SEP: 
PKO I O/ Płock 38 1020 3974 0000 5902 0002 3911 z dopiskiem "składka SEP za rok 20...."


WYDANIE OKOLICZNOŚCIOWE 100lat SEP w PŁOCKIM ODDZIALE SEP 


Plik pdf z archiwum strony głównej: 

>  SEP o.Płock-Strona Główna lata 2017-2020.pdf
SEP o.Płock-Strona Główna lata 2021- do 05.2022.pdf


 

Dla zarejestrowanych Członków Oddziału/użytkowników - po zalogowaniu m.in:

 

w sekcji do pobrania:
-
z zdjęcia z: obchodów 70-lecia Oddziału Płockiego SEP, wcześniejsze ze spotkań
-
oraz inne materiały np. wydana broszura z okazji 70-lecia w różnych formach e-booka